Araba-OTO.com Ana Sayfa
Araba-OTO.com Ana Sayfa

Yazar ve Yazı Hakkında

Üye Resmi

cicisilin 13.08.2011 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 14674 Araba Puanı Bulunuyor.

cicisilin

cicisilin tarafından 16 Kasım 2011 Çarşamba tarihinde Modifiye Arabalar kategorisine yazıldı.

Sponsor

Sekmeler

 • Üye Resmi

  Bu tablodan sitemizde bulunan içerikler hakkında sayısal verilere ulaşabilirsiniz.

  • Araba Haberleri & Yazı: 1705
  • Araba Terimleri & Sözlük: 244
  • Araba Forum : 40
  • Araba Videoları: 698
  • Araba Resimleri: 3496
  • Araba Yorumları: 455
  • Toplam Üyeler: 207
  • Toplam Yardım Bilgileri: 4
 • Toplam 0 üye ve 453 ziyaretçi çevrimiçi.
  • BMW,BMW E92,M3,Modifiye,İle,Bambaşka,Boyuta TaşındıDacia,Duster'a,Makyaj,Geliyor Opel,Araba,Alanlar,2015'te,ödemeye,başlıyorCarbon-White,Ferrari,458 Italia in,GREECE videoTürkiye,Otomotiv,Distribütörleri,Derneğinden,Açıklama,Hafif,Araç,Sayısı,850,Bin,Gözüküyor,Net,Tablo

Üyelerimizden

Üye Resmi

aykiran 27.04.2013 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 0 Araba Puanı Bulunuyor.

Anketimize Katılın

Facebook

Yazı Tura Oyunu

Bu oyunu sadece üyelerimiz oynayabilir..Üye Ol
Oyunun mantığı site üzerinde kazandığınız sanal liralarınızı sizin belirlediğiniz bahis oranında arttırmaya çalışmak. Yakında aktif edilecek modifiye araba oyunu için bu sanal liralar ile sanal parçalar alıp modifiye arabanızı toplayabilecek ve başka bir üyenin arabası ile güç yarışına sokabileceksiniz.

GPS Navigasyon Sistemi Arabalarda Nasıl Çalışır Özellikleri Nelerdir

GPS Navigasyon Sistemi,Arabalarda Nasıl Çalışır,GPS Özellikleri Nelerdir,Navigasyon Özellikleri Nelerdir

Arabada Otomobillerde GPS Navigasyon Sistemi Arabalarda Nasıl Çalışır Özellikleri Nelerdir Bir Yere Gittiniz Ve Kaybolduğunuzu Anladığınızda Neler Yapabilirsiniz Cİhaz o Anda Size Nasıl Yardımcı Olabilir Adres sormadan, şaşırmadan bir yerden bir yere en cazip biçimde gitmek mi istiyorsunuz?


Yanınızda dünyanın her noktasını size sesli tarif eden bir rehber olsun ister miydiniz? O zaman bu yazı tam size göre… gps ve navigasyon sistemleri ile tanışmalısınız! Gps, global position system ( Küresel konumlama sistemi ) Kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Askerî maksatlı kurulan bu sistem, düzenli biçimde kodlanmış veriyi yollayan uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek dünya üstündeki kesin yeri tesbit edebilmeyi olası kılar. Bu sistem 1980'li senelerden başlamak üzere sivil kullanıma açıldı. Gps alıcıları, uydulardan varan radyo sinyallerini alır, böylelikle yer belirleme olası olur.

Gps sistemleri, askerî sahada ve havacılık gibi pekçok sahada kullanılmaktadır.

Gps sistemini “navigasyon” ile beraber ele almak mantıklı olacaktır. Navigasyon, bir noktadan farklı bir noktaya gitmek için en elverişli yolu tayin etme işlemidir. Navigasyon aygıtları ise, dünyanın etrafında dönmekte bulunan 24 adet uydunun gönderdiği sinyallerin toplanması aracılığı ile konumunuzun hesaplandığı, rakamsal haritalar sayesiyle bu noktaların size görsel olarak gösterildiği sistemdir. Yol kılavuzu da size en kestirme yolu anında hesaplar. Buna ek olarak seyahat sırasında hem sesli hem görsel olarak sizi yönlendirir. Cihaza entegre edilen rakamsal haritalar, size anlık olarak nerde olduğunuzu sunar. Navigasyon sistemleri, uydudan aldıkları görüntüler ya da kayıtlı harita yazılımları yardımıyla yön bulmayı kolaylaştıran sistemlerdir. Özellikle günümüzde, araçlarda kullanımı yaygındır. El tipi navigasyon aygıtları da mevcuttur.

Günlük yaşamda gps ve navigasyon sistemlerinin birbiri ile aynı imiş gibi kullanıldığını görüyoruz. Halbuki gps, navigasyonun bir alt dalıdır, bu yüzden pek çok gönderir mevcuttur. Gps sistemi, teknoloji baz alan bir sistem olduğundan navigasyonda en ehemmiyetli unsurdur diyebiliriz.
Navigasyon aygıtları ne şekilde çalışır?

Gps sistemindeki uydulardan varan koordinat bilgisi navigasyon cihazınızdaki özel yazılım sayesiyle cihazın ekranına dijital yol haritası olarak yansır ve bulunduğunuz konumu, ayrıntılı biçimde ekranında gösterir. Navigasyon aygıtları ve ayrıca başka tüm gps navigasyon aygıtları her ne kadar aynı uydulardan aynı veriyi alsalar da pratik olarak yanlızca dijital bir pusula olarak bulunduğumuz konumu gösterir. Bu bilgi işimize yaramayacağından özel dizayn firmalarınca hazırlanan haritalara gereksinim mevcuttur.

Navigasyon cihazlarının ücret aralığı epey geniştir. 160 tl'den başlayıp 3 bin tl'ye kadar tür tür fiyatta ve özellikte navigasyon cihazı bulmanız mümkündür.
Navigasyon aygıtları alırken ne gibi şeylere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle, ihtiyaçlarımızı belirlemeli ve kullanmayacağımız hususiyetleri ihtiva eden aygıtları almamaya gayret etmeliyiz.

Navigasyon cihazlarında ehemmiyetli bir konu bu cihazların ekranlarıdır. Ekranın büyük ve ışıltılı renklere açık olarak bulunması işimizi kolaylaştıracaktır. Özellikle sürüş sırasında yararlanılacak cihazlarda bu özelliğe dikkatte bulunulması lazımdır.

Navigasyonun temel fonksiyonu yol göstermek olduğuna göre, cihazda kullanılmakta olan harita oldukça mühimdir. Buna ek olarak, haritanın güncellenme sıklığı da cihazdan en fazla yarar sağlayacağından bu konuda dikkate alınmalıdır.

Cihazda bulunan ilave özellikler de ( Mp3 çalabilme ve benzeri. ) Cihaz seçiminde etkili olabilir.

Cihazda kullanılmakta olan ses kalitesi, cihazda kullanılmakta olan yazılımın kaliteli ve ihtiyaçlarımıza yanıt verebiliyor olarak bulunması, cihazın ergonomik olarak bulunması gibi özellikler de navigasyon cihazı satın alırken göz önünde bulundurmamız lazım olan etmenler arasında.

Amerika ve avrupa'da takdim edilen, anlık trafik ve hava durumu bilgilerinin gps cihazı tarafından algılanarak bu verilere münasip yol ve rota saptanması niteliği daha Türkiye'de yoktur… bu alt yapısı olan aygıtları pahalı bir biçimde alarak, bu hususiyetleri kullanamamak tüketici yönünden pek mantıklı olmasa gerek.


Türkiyede navigasyon hizmeti sunan şirketler ve ürünleri.

http://www.navigon.com/portal/tr/pro...eme/index.html
http://www.tomtom.com/?Lid=26
http://www.garmin.com.tr/index.php?p...egori_1&kat=70
http://www.navitech.com.tr/index.php...id=20&cont=111

  GPS Navigasyon Sistemi,Arabalarda Nasıl Çalışır,GPS Özellikleri Nelerdir,Navigasyon Özellikleri Nelerdir
Yorum Ekleyin Yorum Ekleyerek Sizde Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz.
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için tıklayın

mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik
mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik

Güvenlik Kodu Yeni bir güvenlik kodu gösterir

Yükleniyor
İşlem Yapılıyor Lütfen Bekleyin...
© 2011 - 2019 Araba-OTO.Com Her hakkı saklıdır. Sitedeki hiç bir bilgi alıntı yapılamaz. Sitemizde 2. El Araba İlanları, Araba Haberleri, Araba Resimleri, Araba Videoları ve araba hakkında herşeyi bulabilirsiniz. RSS

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!