Araba-OTO.com Ana Sayfa
Araba-OTO.com Ana Sayfa

Sponsor

Sekmeler

 • Üye Resmi

  Bu tablodan sitemizde bulunan içerikler hakkında sayısal verilere ulaşabilirsiniz.

  • Araba Haberleri & Yazı: 1705
  • Araba Terimleri & Sözlük: 244
  • Araba Forum : 40
  • Araba Videoları: 698
  • Araba Resimleri: 3496
  • Araba Yorumları: 453
  • Toplam Üyeler: 207
  • Toplam Yardım Bilgileri: 4
 • Toplam 0 üye ve 453 ziyaretçi çevrimiçi.
  • Yılın,en,çok,satanları,belli,oldu2011,Chevrolet Cruze,İnceleme,Özellikleri,Chevrolet haberleriJaponlardan Yakıt Üreten Araba,Kendinden Şarjlı Otomobil,Kendi Yakıtını Üreten Elektirkli OtomobilGinetta G60,Araba,Şimdi,Ortaya,Çıkmaya,Başladı,Yeni,Özellikler2011 Morgan Three-Wheeler kirby,Üç Tekerlekli Bisiklet Arabası,Morgan 3 Bisikletli Otomobil Araba

Üyelerimizden

Üye Resmi

Hassasuyuhu 27.12.2017 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 0 Araba Puanı Bulunuyor.

Anketimize Katılın

Facebook

Yazı Tura Oyunu

Bu oyunu sadece üyelerimiz oynayabilir..Üye Ol
Oyunun mantığı site üzerinde kazandığınız sanal liralarınızı sizin belirlediğiniz bahis oranında arttırmaya çalışmak. Yakında aktif edilecek modifiye araba oyunu için bu sanal liralar ile sanal parçalar alıp modifiye arabanızı toplayabilecek ve başka bir üyenin arabası ile güç yarışına sokabileceksiniz.

Soğutma Sistemi

SOĞUTMA SIVISININ DEĞİŞTİRİLMESİ

Soğutma devresini boşaltma ve yıkama motor ılıkken yapılır (motor suyu sıcaklığı 50 °C'nin altında). Bununla birlikte şartların zorunlu kılması halinde, işlemler motor soğukken de yapılabilir. Yıkama musluk suyu ile yapılır. Devrede su kalmasını mümkün olduğunca önlemek için yıkama suyunun boşaltılması basınçla yapılmalıdır. Boşaltılan su iyice temiz olana kadar işlemin tekrarlanması gerekir.

 

SOĞUTMA SİSTEMİNDEKİ KAÇAKLAR HANGİ YÖNTEMLE TESPİT EDİLİR

Soğutma devresindeki bir kaçak, motor içinde veya motor dışında olabilir. Ek kontrollerin yapılması gerekli olduğunda veya bir kaçağın kolayca saptanamaması halinde, kaçağın yapısına uyarlanmış bir alet kullanılması gerekli olabilir. Kaçak kontrolüne uyarlanmış başlıca aletler aşağıdaki gibidir:

 

•Ultraviyole lambası (harici kaçakları saptama aleti), fluoresans yöntemiyle soğutma sıvısı izlerini saptama detektörü.

 

• CO2 kaçağı kontrol cihazı (dahili kaçakları saptama cihazları), soğutma sıvısında CO2 saptama detektörü (silindir kapağı contasıyla ilgili kısımda kaçak).

 

•Silindir kapaklarını kontrol aleti (sökülmüş parçalarda kaçak saptama cihazı), silindir kapaklarının denenmesi. SOĞUTMA SİSTEMİ ARIZALARINDA GÖZDEN GEÇİRİLECEK ELEMANLARHavanın radyatörden, kondanserden (araçta varsa) ve panjurdan rahatça geçmesi,Radyatör peteklerinin temizliği ve sağlamlığı (radyatör, kondanser vs.),Bağlantı durumları ve bütünlüğü (çatlaklar, kalın hortumların esnekliği vs.),Bağlantılar ve su pompasıyla ilgili kısımda kaçak olmaması,Su pompası tahrik kayışının durumu ve gerginliği (motor tipine göre),Fan motoru grubunun gereken şekilde çalışması,Devrenin çeşitli yerlerindeki sıcaklık durumlarını dokunma yöntemiyle kontrolü,Gösterge tablosundaki ikaz/uyarı ışıklarının gereken şekilde çalışması,Soğutma sıvısının koruma seviyesi,Soğutma sıvısını değiştirme zamanı (tarih veya belirli kilometre).Devrenin bazı noktalarında algılanan anormal sıcaklık durumlarına bağlı olarak teşhis aşağıda anlatılan şekilde yönlendirilebilir:

 

• Termostat çıkışındaki sıcaklık anormal. Arıza devrenin ön tarafında, termostatla ilgili kısımda olabilir (termostat kapalı veya kısmen açık).

 

•Radyatör çıkışındaki sıcaklık anormal. Arıza, radyatörle ilgili kısımda olabilir (tıkalı devre).

 

•Kalorifer radyatörü çıkışındaki sıcaklık anormal. Arıza, soğutma sıvısının motorda hatalı dolaşımından kaynaklanabilir (devrede aşırı yüksek basınç, su pompası vs.) veya kalorifer radyatörüyle ilgili kısımda olabilir (tıkalı devre).

  Soğutma Sistemi,nedir,ne işe yarar,nasıl olur
Yorum Ekleyin Yorum Ekleyerek Sizde Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz.
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için tıklayın

mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik
mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik

Güvenlik Kodu Yeni bir güvenlik kodu gösterir

Yükleniyor
İşlem Yapılıyor Lütfen Bekleyin...
© 2011 - 2019 Araba-OTO.Com Her hakkı saklıdır. Sitedeki hiç bir bilgi alıntı yapılamaz. Sitemizde 2. El Araba İlanları, Araba Haberleri, Araba Resimleri, Araba Videoları ve araba hakkında herşeyi bulabilirsiniz. RSS

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!