Araba-OTO.com Ana Sayfa
Araba-OTO.com Ana Sayfa

Sponsor

Sekmeler

 • Üye Resmi

  Bu tablodan sitemizde bulunan içerikler hakkında sayısal verilere ulaşabilirsiniz.

  • Araba Haberleri & Yazı: 1704
  • Araba Terimleri & Sözlük: 244
  • Araba Forum : 38
  • Araba Videoları: 698
  • Araba Resimleri: 3496
  • Araba Yorumları: 440
  • Toplam Üyeler: 194
  • Toplam Yardım Bilgileri: 4
 • Toplam 0 üye ve 404 ziyaretçi çevrimiçi.
  • Jaguar,XKR-S,AJ 20,RS,Yeni,Modelini Tanıttıeskişehir,yüzen kamyon,kamyonKayış Değiştirme Işlemi,Kopan Kayışı Değiştirme,Kopan Vantilatör Kayışı,Vantilatör Kayışı DeğiştirmeJaguar JX,JX STARTECH XJ iBusiness2012 Nissan Juke GTR Engine Crossover,İspanya Yapımı Turbo Sürat Araba,Nissan Juke GTR Engine Crossover Tek Kapı Avrupada Satışta

Üyelerimizden

Üye Resmi

Hassasuyuhu 27.12.2017 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 0 Araba Puanı Bulunuyor.

Anketimize Katılın

Facebook

Yazı Tura Oyunu

Bu oyunu sadece üyelerimiz oynayabilir..Üye Ol
Oyunun mantığı site üzerinde kazandığınız sanal liralarınızı sizin belirlediğiniz bahis oranında arttırmaya çalışmak. Yakında aktif edilecek modifiye araba oyunu için bu sanal liralar ile sanal parçalar alıp modifiye arabanızı toplayabilecek ve başka bir üyenin arabası ile güç yarışına sokabileceksiniz.

LEDLİ FARLAR NEDEN TERCİH EDİLMEYE BAŞLANDI

Otomobil teknolojisindeki gelişimin yansımaları otomobil farlarında net olarak görülebiliyor. 1898'de elektrikli far sistemlerinin ortaya çıkmasıyla gece yolculukları daha güvenli yapılmaya başlandı. 1960'lı yıllarda halojen farlar ortaya çıktı ve uzun bir süre otomobil dünyasına hakim oldu. 1990'larda ise xenon farlar görülmeye başlandı. Yıl 2007 ve LED'li farlar diğer far sistemlerinin görevlerini daha etkin bir şekilde devralmaya hazırlanıyor.

 

Uzun ömür, güvenilirlik, küçük boyut, yüksek hız ve düşük enerji tüketimiyle araçların stop lambalarında bir süredir kullanılmakta olan LED\'lerin ön farlarda kullanımı için yapılan araştırmalar ve çalışmalar ürünlerini vermeye başladı. Son yıllarda geliştirilen 5500 K - 6000 K beyaz LED\'ler sayesinde sürücülerin gözleri fazla yorulmadan daha rahat bir sürüş yapmaları sağlanabilmektedir.Bu LED\'lerin performansı da gün geçtikçe artmakta, şimdilik ulaşılabilen 130 lm/W değeri ile 90 lm/W verimliliğe sahip xenon ve 20 lm/W verimliliğe sahip halojen ışık kaynaklarından çok daha etkili kullanılabilmektedir.

 

Özel kaplamalı reflektörlere yerleştirilen 3 tane yüksek performanslı LED\'in kullanıldığı far, 5W enerji tüketiyor. Şeffaf camlı gündüz farları, yuvarlak ve dikdörtgen formlarda üretiliyor. Yasal düzenlemelere (ECE R87) uygun olan farın entegre rölesi bulunuyor ve tampon altına monte edilmesi gerekiyor. LED'li gündüz farları düşük enerji tüketimi sayesinde (~10 W) normal gündüz farlarını (~150 W) kullanan araçlara göre daha az yakıt sarfiyatı ve optimize edilmiş ışık deseni sayesinde trafikte daha güvenli bir sürüş sağlıyor.Özetlemek gerekirse günümüz itibariyle kısa/uzun far, gündüz farı ve park lambalarında görmeye başladığımız LED\'li farların sürüşe uyumlu olan modellerinin çalışmaları son hızıyla yürütülmektedir.

 

Kısa ve uzun farlarda yüksek ışık gücü gerektiğinden çok çipli LED\'ler kullanılmaktadır. Audi'nin R8 modelinde kullanılanLED teknolojisi, hem görsel olarak konvansiyonel far anlayışına fütüristik bir yorum katarken hem de mevcut bi-xenon teknolojisini de bir adım öteye taşımış  gibi görünüyor. ECE R87: Düşük tüketimli gündüz daimi yanan farların yerleştirilmesine yönelik yasal düzenlemedir.LED teknolojili farlar: LED teknolojili farlarının yaklaşık 6.000 Kelvin'lik açık renk ışığı, gün ışığına en yakın olma özelliğini de sahiptir. Dolayısıyla da gece sürüşün daha az yorucu olmasını sağlamaktadır.

 

4.100 Kelvin'lik xenon farlardan veya nispeten sarımsı görünüme sahip, 3.200 Kelvin gücündeki halojen farlardan belirgin ölçüde ayrışmaktadır. Kısa ve uzun farlarda değişik uygulamalara bağlı olarak kısa farlarda, iki adet dörtlü LED grubunun ışığı iki adet serbest-formlu reflektör tarafından dağıtılır ve temel aydınlatma sağlanmış olur. Üç adet ikili LED grubunun projeksiyon sistemiyle birleştirilmesinden oluşan tasarım, açılmış bir çam kozalağını andırmaktadır. Uzun far ise her biri dört LED'den oluşan bir gruba sahip iki dahili reflektör çatısı tarafından çalıştırılır. Tasarım açısından bakıldığında, ışık adeta türbin pervaneleri tarafından gönderiliyormuşçasına ileriye doğru yönlendirilir.

  ledli,farlar,neden,tercih,edilmeye,başlandı
Yorum Ekleyin Yorum Ekleyerek Sizde Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz.
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için tıklayın

mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik
mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik

Güvenlik Kodu Yeni bir güvenlik kodu gösterir

Yükleniyor
İşlem Yapılıyor Lütfen Bekleyin...
© 2011 - 2018 Araba-OTO.Com Her hakkı saklıdır. Sitedeki hiç bir bilgi alıntı yapılamaz. Sitemizde 2. El Araba İlanları, Araba Haberleri, Araba Resimleri, Araba Videoları ve araba hakkında herşeyi bulabilirsiniz. RSS

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!