Araba-OTO.com Ana Sayfa
Araba-OTO.com Ana Sayfa

Sponsor

Sekmeler

 • Üye Resmi

  Bu tablodan sitemizde bulunan içerikler hakkında sayısal verilere ulaşabilirsiniz.

  • Araba Haberleri & Yazı: 1705
  • Araba Terimleri & Sözlük: 244
  • Araba Forum : 40
  • Araba Videoları: 698
  • Araba Resimleri: 3496
  • Araba Yorumları: 455
  • Toplam Üyeler: 207
  • Toplam Yardım Bilgileri: 4
 • Toplam 0 üye ve 503 ziyaretçi çevrimiçi.
  • ingiliz arabalari,range rover,range rover evoque,range rover evoque cabrioKia,N 3,2010 videoKarşılaştırma,Audi,A3,Sedan,Ambition,1.4,TFSI,S-Tronic,VS,Mercedes-Benz,CLA200,Urban,Peugeot 4008,Suv,4X4,Modeli,İle,Şık,Tasarım,Özellikleri,bilinmeyenleri,Yedek,Parçaları,İç,Dış,aksesuarlarıAraba Kampanyaları,leon,Peugeot,seat,yeni

Üyelerimizden

Üye Resmi

yusuf2323 21.12.2018 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 0 Araba Puanı Bulunuyor.

Anketimize Katılın

Facebook

Yazı Tura Oyunu

Bu oyunu sadece üyelerimiz oynayabilir..Üye Ol
Oyunun mantığı site üzerinde kazandığınız sanal liralarınızı sizin belirlediğiniz bahis oranında arttırmaya çalışmak. Yakında aktif edilecek modifiye araba oyunu için bu sanal liralar ile sanal parçalar alıp modifiye arabanızı toplayabilecek ve başka bir üyenin arabası ile güç yarışına sokabileceksiniz.

KARBÜRATÖRÜN BUZLANMASI

KARBÜRATÖRÜN BUZLANMASI

Karbüratörde akmakta olan havanın içine benzin toz halinde püskürdüğü zaman buharlaşmaya bağlıyacaktır. Benzin buharlaşma ısısını buharlaştığı yerdeki havadan alacağından havanın sıcaklığı azalacaktır. Soğuyan hava aynı zamanda karbüratörün iç civarlarını da soğutacağından buraların nemlenmesine hatta yoğunlaşmadan dolayı su damlacıklarının meydana gelmesine sebep olabilir.

 

Soğuk ve rutubetli havalarda, hava neminin yoğunlaşmasıyla meydana gelen su bilhassa gaz kelebeğinde ve etrafında toplanarak buraları soğutur ve donar. Motor rölantide gaz kelebeği kapalı durumda iken buzlanma, kelebekle karbüratör boğazı arasındaki aralığı kapatacağından motoru hava ikmalini kesmek suretiyle durduracaktır. Motoru tekrar çalıştırmak için gaz kelebeğinin açılması buzları kırabilirse de, karbüratör iyice ısınmadıkça buzlanma devam edeceğinden motorun durması önlenemez.

 

Karbüratörün içinde buzlanma olduğu gibi dış kısmında da olacaktır. Gaz kelebeğinde ve civarında donma olayının meydana gelmesi buralardaki sıcaklığın suyun donma sıcaklığının altına düşmesi demek olduğundan benzinin buharlaşması güçleşecektir. Umumiyetle buzlanma olayı -lC° 10C° arasında kışlık benzin (uçuculuğu yazlık benzinden fazla olan benzin) kullanılmadığı zaman vuku bulur.

 

Karbüratörde buzlanmanın önlenmesi yahut azaltılması; yakıt içerisine alkol ilavesiyle temin edilir. Bazı akaryakıt şirketleri yakıt içerisine motorun durmasını önleyici katıklar katarlar ki; bu katıklar aynı zamanda buzlanmaya karşı da bir tedbirdir. Karbüratörde görülen diğer bir buzlanma; serin ve rutubetli havalarda otomobil 60-80 mil saat hızla giderken meydana gelmektedir.

 

Otomobil bu hızla sürekli olarak hareket ettiği zaman karbüratörün etrafından geçen serin hava onu soğutarak venturi içinde buz teşekkülüne sebep olmaktadır. Bu şekilde buzun meydana gelmesi venturi deliğini daraltacağından; venturi vakumunun yükselmesiyle karışıma iştirak eden benzinin miktarı artacak, bu yüzden karışım güç kaybına sebep olacak kadar zenginleşerek motorun yakıt sarfiyatını da artıracaktır.

  Karbüratör Arızası,Karbüratör Arızası Nasıl Giderilir,Karbüratör Buzlanması,Karbüratör Buzlanması Nasıl Çözülür
Yorum Ekleyin Yorum Ekleyerek Sizde Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz.
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için tıklayın

mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik
mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik

Güvenlik Kodu Yeni bir güvenlik kodu gösterir

Yükleniyor
İşlem Yapılıyor Lütfen Bekleyin...
© 2011 - 2019 Araba-OTO.Com Her hakkı saklıdır. Sitedeki hiç bir bilgi alıntı yapılamaz. Sitemizde 2. El Araba İlanları, Araba Haberleri, Araba Resimleri, Araba Videoları ve araba hakkında herşeyi bulabilirsiniz. RSS

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!