Araba-OTO.com Ana Sayfa
Araba-OTO.com Ana Sayfa

Sponsor

Sekmeler

 • Üye Resmi

  Bu tablodan sitemizde bulunan içerikler hakkında sayısal verilere ulaşabilirsiniz.

  • Araba Haberleri & Yazı: 1705
  • Araba Terimleri & Sözlük: 244
  • Araba Forum : 40
  • Araba Videoları: 698
  • Araba Resimleri: 3496
  • Araba Yorumları: 453
  • Toplam Üyeler: 207
  • Toplam Yardım Bilgileri: 4
 • Toplam 0 üye ve 495 ziyaretçi çevrimiçi.
  • Volvo,V40,Test,Sürüşü,hakkında,bilinmeyenlerHonda,Accord Crosstour,Yeni İsmi İle,Honda Accord,Crosstour,A.B.DMersin Yetkili Otomobil Satıcıları Derneğ,(MODER) Başkanı Hüseyin Kış,2.El Otomobilde Talep AzaldıChrysler 2012 RAM 1500,Chrysler RAM Kamyonet Özellikleri Bilğileri NelerdirModifikasyon Kitleri,Bmw 1 Serisi Ve Aksesuarları,Araba Kitleri Modifiyesi

Üyelerimizden

Üye Resmi

Turgut 30.12.2018 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 0 Araba Puanı Bulunuyor.

Anketimize Katılın

Facebook

Yazı Tura Oyunu

Bu oyunu sadece üyelerimiz oynayabilir..Üye Ol
Oyunun mantığı site üzerinde kazandığınız sanal liralarınızı sizin belirlediğiniz bahis oranında arttırmaya çalışmak. Yakında aktif edilecek modifiye araba oyunu için bu sanal liralar ile sanal parçalar alıp modifiye arabanızı toplayabilecek ve başka bir üyenin arabası ile güç yarışına sokabileceksiniz.

Diskli frenlerde balata aşınması

Kayma çiftlerinin tribolojik davranışı, uygulanan yüke, çevre şartlarına ve mikroyapı gibi parametrelere bağlıdır. Metalik balataların, asbest esaslı balatalara göre avantajları, daha büyük hızda enerji absorbe etmeleri ve daha fazla aşınma direncine sahip olmalarıdır.

 

Bunlar daha yüksek sıcaklıklara dayanabildikleri gibi aynı zamanda daha fazla ısı iletirler. Sürtünme katsayıları da sıcaklık ve basınçla daha az değişir.

Balatalardaki fazla sertleşme frenleme esnasında gürültü ve ses olarak kendini göstermektedir. Bilindiği gibi fren balatalarından aşınmanın sıfır olması beklenemez. Çünkü aşınma direnci çok yüksek sürtünme malzemeleri karşı malzemenin aşınmasına sebep olur.

 

Bu nedenle balata malzemelerinde aşınma direncinden ziyade sürtünme katsayısının sıcaklık karşısındaki değişimi önemli görülür [1]. Metalik yüzeylerle tribolojik temaslarda bulunan balatalar ister asbestli olsun isterse olmasın; abrazyon, adezyon, ablasyon, makrokayma ve yorulma gibi aşınma modlarından herhangi birine maruz kalarak aşınabilir. Ablasyon ya da termik aşınma, balata reçinesinin termik olarak ayrışması ile oluşur. Sürtünme arayüzünde meydana gelen diğer mekanizmaların aksine; ablatif aşınma, arayüz sıcaklığıyla eksponansiyel olarak tanımlanan bir artışla meydana gelir.

  diskli fren nedir,diskli fren balata,balata fren,ne işe yarar
Yorum Ekleyin Yorum Ekleyerek Sizde Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz.
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için tıklayın

mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik
mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik

Güvenlik Kodu Yeni bir güvenlik kodu gösterir

Yükleniyor
İşlem Yapılıyor Lütfen Bekleyin...
© 2011 - 2019 Araba-OTO.Com Her hakkı saklıdır. Sitedeki hiç bir bilgi alıntı yapılamaz. Sitemizde 2. El Araba İlanları, Araba Haberleri, Araba Resimleri, Araba Videoları ve araba hakkında herşeyi bulabilirsiniz. RSS

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!