Araba-OTO.com Ana Sayfa
Araba-OTO.com Ana Sayfa

Sponsor

Sekmeler

 • Üye Resmi

  Bu tablodan sitemizde bulunan içerikler hakkında sayısal verilere ulaşabilirsiniz.

  • Araba Haberleri & Yazı: 1705
  • Araba Terimleri & Sözlük: 244
  • Araba Forum : 39
  • Araba Videoları: 698
  • Araba Resimleri: 3496
  • Araba Yorumları: 448
  • Toplam Üyeler: 203
  • Toplam Yardım Bilgileri: 4
 • Toplam 0 üye ve 412 ziyaretçi çevrimiçi.
  • yeni,attrage,satışa,sunulduNissan,3 Modeli Kampanya,sıfır Faiz Kampanyası,başlayacak kampanyalar,kampanyalarıHayallerinizi,Zorlayan,Arabalar,konseptleriseat,istanbulferrari resmi,pahalı araba,lüks araç

Üyelerimizden

Üye Resmi

Şahin2841 14.10.2017 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 0 Araba Puanı Bulunuyor.

Anketimize Katılın

Facebook

Yazı Tura Oyunu

Bu oyunu sadece üyelerimiz oynayabilir..Üye Ol
Oyunun mantığı site üzerinde kazandığınız sanal liralarınızı sizin belirlediğiniz bahis oranında arttırmaya çalışmak. Yakında aktif edilecek modifiye araba oyunu için bu sanal liralar ile sanal parçalar alıp modifiye arabanızı toplayabilecek ve başka bir üyenin arabası ile güç yarışına sokabileceksiniz.

SPORTİF LASTİKLER

Spotrif Lastikler :DRİFT LASTİKLERİ Yurt dışındaki drift yarışmalarında ise yeni lastikler kullanılıyor. Bu sayede çok ciddi duman çıkarıyorlar ve Otomobillerinin tutunma seviyeleri bizimkilerden fazla oluyor. Bunu tıpkı pistte en hızlı tur zamanı atan bir Otomobil gibi düşünebilirsiniz. Daha iyi tutunma daha hızlı drift manasına gelir. D1 otomobilleri 220km/s gibi hızlarda 45 dereceye varan açılarda drift yapabiliyor. Bridgestone, Yokohoma, Toyo ve Kumho gibi markaların drift için hazırladıkları özel desenli ve hamurlu lastikler var.

 

Ancak bunlar daha fazla tutunma ve daha uzun lastik ömrü vaat ediyor, her BMW kullananı “Drift King” yapmayı değil. İyi bir drift Otomobilinin ayarları ise önden kaymayı kesecek şekilde olmalıdır. Bunun içinde otomobilin ön lastiklerinin arkalara göre daha iyi tutunuyor olması gerekir. Bu ister lastik tabanı ile ister kamber-kaster-rot ayarları ile ayarlanabilir. Viraj içinde arkadan kaymayı bekleyip önden kayan drift otomobili kaza yapma potansiyeli taşır.

 

Driftçiler için en korkulan şey, spin atmak değil önden kaymaktır. Drift spin atarak öğrenilir, ama önden kayarak ancak otomobilinizin ne kadar sağlam olduğunu denersiniz. Doğru ayarlar olmadan otomobilinizi zorlamayın. Hatta siz en iyisi antrenman yapmadan \"drift king” olmayın. Lastik havası tutunmayı değiştiren bir unsurdur. Standart değerlerden (Otomobiller için 28-34 psi arasıdır) bir miktar düşük olan lastik havası, diyelim ki 22psi , düz hızlanmada daha iyi tutunma sağlar.

 

Ancak virajlarda daha fazla esneyerek aracın dengesinin bozulmasına sebep olur.Yüksek basınç ise tam tersi etki yapar.Balonlaşan lastiğin yerle teması azaltır. Driftte Otomobil önden kayan bir otomobil için en basit çözüm arka lastiklere 60 psi a kadar hava basmaktır. Lastikler basınçtan dolayı patlamayacaktır. Ancak drift sırasında patlayıp patlamayacağının garantisini veremem , çünkü bu daha çok pilotaja bağlıdır. Biz daha çok patlatmayı tercih ediyoruz.Sonuna kadar kullanıyoruz, yoksa arkamızdan ağlıyor.

 

DRAG LASTİKLERİ Drag motor gücü kadar, tutunmanın da önemli olduğu bir motorsporudur. Motora yapılan yatırımlardan verim alabilmek için, otomobilin yere tutunmasınıda düşünmek gerekir. Kalkışta daha fazla güç, daha geniş bir temas yüzeyine ihtiyaç duyar. Tabi ki bu temasın artması, patinaj durumundan çıkan aracı yavaşlacaktır. (Sürtünme ne kadar fazla ise hızlanma o kadar azalır kuralı). Bu yüzden iyi bir hesaplama yaparak doğru lastik ölçülerini seçmek gerekir. Kalın taban, kalkıştaki patinajı azaltır ancak hızlanma performansını düşürecektir. Motorsporları matematiktir. Türkiye'de drag lastiklerinin önemi, otomobillerin yükselen motor güçleri ile arttı. Eskiden yalnızca Amerikan Otomobillerinde gördüğümüz drag slickleri, bugün önden çeker Japon araçlarında da kullanılıyor.

 

Eskiden 200 HP motor gücü ile yarışan Honda Vti gibi araçlar, bugün 600 HP'lik motorlarıyla göz dolduruyor. Burda değişen en önemli parça olarak slick lastikleri gösterebiliriz. Çünkü tutunamayan bir otomobil, 400mt'lik drag pistinin sonuna kadar patinaja kalabilir. Drag pilotluğu aktarmalarının olduğu lastiklerde kalın tabanlı slick lastikler kullanırken, diğer lastiklerde mümkün olduğunca ince tabanlı lastikler kullanarak sürtünmeyi minimuma indirirler. Dragster dediğimiz yalnızca 400mt'yi koşmak için hazırlanan ve 1000'lerce beygir güce sahip otomobilleri örnek verelim. Bunlar arkadan itiş araçlardır ve arka lastiklerinde çok büyük ölçülerdeki slick lastikler kullanırlar.

 

Patinaja kaldıklarında, uygulanan dönme gücünden dolayı, lastik o kadar esner ki çapı bir anda iki katına çıkar. Lastik hamurları o kadar yumuşaktır ki, lastik patinaja kalınca lastik hamurunun şerit halinde yere yapıştığını görebilirsiniz. Bu tür lastikler kimi durumlarda sadece bir kalkışta biterler. Yüzbinlerce dolar harcanan bu araçlar için binlerce dolarlık lastik masrafının çok sorun olmadığını anlamak mümkündür. Dragster'lerin ön lastikleri ise bir o kadar ince ve büyük çaplıdır. Bisiklet lastiklerini andıran bu lastikler yalnızca aracı yönlendirmek için kullanılır. Bunlar da slick lastiklerdir ve zaten genellikle kalkıştan itibaren pistin çoğunu yere temas etmeden geçirirler. Unutmayın ki paraşütle duran araçlardan bahsediyoruz,  Renault Clio'dan değil. Bir otomobilin motor gücü kaç beygir olsa bile, yere tutunmayan bir araç dragda başarılı olamaz. Bu yüzden en iyi (arkadan itişli bir aracı örnek alırsak) drag otomobilleri start noktasında yeşil ışık yandığı anda kafa kaldırıp finish çizgisine kadar hızlanan araçlardır. Olduğu yerde patinaj çekip ortalığı dumana katan şovmenler değil.

 

RALLİ LASTİKLERİ Rallinin diğer motorsporlarından farkı, etap zeminin sürekli olarak değişmesidir. Parkurdan her geçen araç yolu biraz daha temizleyerek arkadan gelene daha farklı bir zemin bırakır. Bu olay, takım stratejilerine ve lastik seçimine de etki eder. Rallide temel olarak üç farklı tip lastik kullanılır. Bunlar asfalt, toprak ve kar lastikleridir. Ayrıca asfalt ve toprak lastiklerinin kuru ve ıslak olmak üzere alternatifleri bulunur. Tüm motorsporlarında olduğu gibi ralli lastikleri de kısa ömürlü ve çok yüksek tutunma gücüne sahiptirler. Ancak en önemli fark, doğru parkurda doğru lastiğin kullanılmasıyla ilgilidir.

 

Lastik seçimleri rallide en kilit noktalardan biridir ve doğru lastik seçimi günü kurtaran bir ayrıntıdır. Toprak lastikleri kaygan yüzeylerde tutunmayı sağlamak için asfalt lastiklerine benzemeyen bir desene sahiptirler. Parça parça görünen bu desenler taş, toz, çamur gibi zemine tutunmayı zorlayan maddelerin arasından maksimum kavramayı sağlamak için dizayn edilmişlerdir. Asfalt yarış lastikleri ise daha basit ve girintisiz desenlere sahip olurlar. Burda amaç toprak parkura göre çok temiz olan asfalt zemine maksimum teması sağlamaktır. Desenden sonra önemli olan konu ise lastik hamurudur. Lastik hamuru performans ve lastik ömrünü belirleyen konudur.

 

Yumuşak hamurlu lastikler en yüksek tutunma ve frenajı sağlarken en kısa ömürlü olanlardır. Tam tersininde nasıl işlediğini anlamışsınızdır. Ralli otomobillerinde karlı etaplarda kullanılan lastikler, toprak ve asfalt etaplara çok daha incelerdir. 165-185 gibi taban ölçüleri ile stepne lastiklere benzeyen bu kar tipi lastikler, 400 HP'lik otomobillerde komik bir görüntü olsa da, teknik açıdan en doğru seçimdir. Çünkü çok yumuşak ve çok kaygan olan karlı yüzeyde, otomobilin ağırlığını daha ince lastiklere dağıtmak kar üzerinde tutunmayı arttırır. Çok yoğun karlı durumlarda çivili lastikler kullanılabilir ancak bu lastikler asfalt yüzeyde çok kötü verim vereceklerinden doğru zamanda ve doğru parkurda tercih edilir.

  Drag Lastikleri,Drift Lastikleri,Ralli Lastikleri,Sportif Lastikler Nasıldır
Yorum Ekleyin Yorum Ekleyerek Sizde Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz.
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için tıklayın

mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik
mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik

Güvenlik Kodu Yeni bir güvenlik kodu gösterir

Yükleniyor
İşlem Yapılıyor Lütfen Bekleyin...
© 2011 - 2019 Araba-OTO.Com Her hakkı saklıdır. Sitedeki hiç bir bilgi alıntı yapılamaz. Sitemizde 2. El Araba İlanları, Araba Haberleri, Araba Resimleri, Araba Videoları ve araba hakkında herşeyi bulabilirsiniz. RSS

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!