Araba-OTO.com Ana Sayfa
Araba-OTO.com Ana Sayfa

Sponsor

Sekmeler

 • Üye Resmi

  Bu tablodan sitemizde bulunan içerikler hakkında sayısal verilere ulaşabilirsiniz.

  • Araba Haberleri & Yazı: 1705
  • Araba Terimleri & Sözlük: 244
  • Araba Forum : 40
  • Araba Videoları: 698
  • Araba Resimleri: 3496
  • Araba Yorumları: 455
  • Toplam Üyeler: 207
  • Toplam Yardım Bilgileri: 4
 • Toplam 0 üye ve 406 ziyaretçi çevrimiçi.
  • Marş Arızaları,Nasıl Çözülü,Marş Arızasının Nedeni,Nedir,Marş Devresi Arızası,Marş Devresindeki ArızalarSan,Francisco,Driver,Oyunu,Tanıtım,Araba,Yarışı,Dirift,Otoları,Video,izle,UEFA,Şampiyonlar,Ligi\'nin,Resmi,Sponsoru,NISSAN,tır,uçak motoru,modifiye tır,modifiye2012 Fiat,500,First,Test videosu

Üyelerimizden

Üye Resmi

Haci 02.04.2018 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 0 Araba Puanı Bulunuyor.

Anketimize Katılın

Facebook

Yazı Tura Oyunu

Bu oyunu sadece üyelerimiz oynayabilir..Üye Ol
Oyunun mantığı site üzerinde kazandığınız sanal liralarınızı sizin belirlediğiniz bahis oranında arttırmaya çalışmak. Yakında aktif edilecek modifiye araba oyunu için bu sanal liralar ile sanal parçalar alıp modifiye arabanızı toplayabilecek ve başka bir üyenin arabası ile güç yarışına sokabileceksiniz.

LASTİK İLE YOL ARASINDAKİ BAĞLANTI

Tekerleğin kaymadan yuvarlanabilmesi için çevre kuvveti (u) ve yan kuvvetin (S) geometrik toplamları FxP ( F:tekerlek ile yol arasındaki kuvvet bağlantı katsayısı, P Tekerlek Yükü) değerini aşmaması gerekir. Kuvvet bağlantı katsayısı ölçülemeyen bazı değerlerin ihmal edilmesi durumunda temas eden malzemelerin yani kullanılan lastik karışımının kuru yaş beton yada asfalt, buz yada su tabakası üzerindeki sürtünme özellikleri ile bağıntılıdır.

 

Lastiğin yol ile temas ettiği yüzeyin büyütülmesinin (geniş lastik) kuvvet bağlantısına bir tesiri olmamaktadır. U x U- S x S bağıntısı (FxP) bağıntısından küçük yada eşit olma prensibi göz önünde tutulur. Aracın yoldaki hareketi sırasında üzerine aşılması gereken dirençler tesir etmektedir.Bu dirençler aracın hareket emniyeti yönünden büyük bir rol oynamaktadır. Yan kuvvetler ile Merkez kaç kuvveti: Bu kuvvetler aracın emniyeti yönünde büyük rol oynamaktadır.

 

Artan hız sonucu hareket dirençleri ile merkezkaç kuvvetler artmakta ve emniyet azalmaktadır.Yandan gelecek küçük bir rüzgar tesiri yada ani bir kurs düzeltme manevrası kritik sınır aşmaya yetebilir. Aracın artan hızla birlikte yola tutunma özelliği de azalmaktadır.Modern araçlarda bu özellik hava basıncından yararlanılarak üzerine yerleştirilen kanatlarla arttırılmaya çalışılmıştır.Yarış arabalarında geniş lastiklerin kullanılmasının nedeni de budur.Çünkü araç ağırlığından daha büyük bir kuvvet yola tesir etmektedir. Yandan tesir eden rüzgar kuvvetlerinin her aksa eşit olmayan şekilde tesir etmesi halinde meydana gelen döndürme momentleri çok tehlikelidir.

 

Özellikle akım tekniğine uygun olarak yapılmış olan karoserlerde yan yüzeyin ağırlık merkezi aracın ağırlık merkezi ile aynı noktada olmadığı için araç hareket yönünden saptırılır. Yani döndürülür.Örneğin normal şartlarda 100 km/h hızla hareket eden bir araca yandan tesir eden 20 km/h bir yan rüzgar aracı yarım saniye zarfında yoldan çıkarabilir. Bir çok kaza nedeni aracın hareket yönü ani olarak değiştirmesinden oluşmaktadır.Bu ani yön esnasında ortaya çıkan merkezkaç kuvvet araç hızının karesi ve viraj yarıçapı ile bağıntıları. M.R.w.w=V.V/R Bir aracın geçilmesi veya bir engelin aşılması için direksiyonun ani olarak döndürülmesi esnasında oluşan merkezkaç kuvvetin büyüklüğü ile araç savrulur. Prensip olarak her araç önce tahrik edilen tekerleklerden sapmağa başlar. Bu tekerleklere tahrik kuvveleri tesir ettiğinden kuvvet bağıntısı ile olan fark azdır. Bu nedenle

 

ÖNDEN TAHRİK EDİLEN ARAÇLAR ANİ YÖN DEĞİŞTİRMEDE ŞANSSIZ DURUMDADIR. Dik olarak yola tesir eden kuvvet bir titreşim şeklinde değişmekte ve amortisörler tarafından sönümlenmektedir.Böyle durumlarda tekerlek sıçradığından kuvvet bağıntısı şartlı olarak gerçekleşmektedir. Çok kere savrulan bir arabanın sürücüleri en düşük tekerlek yükünün meydana geldiği kritik bir durumda keskin virajdaki küçük bir tümsek bu olayın kurbanı olurlar.  

 

AQUAPLANING Özellikle korkulan aquapling olayında kuvvet bağıntısı sıfıra kadar düşmektedir. Tekerlek ile yol bağlantısı kaybolmakta ve su üzerinde yüzmektedir. En kötü şartlarda bu olay 60km/h bir hızda bile meydana gelmektedir. Bu olaya da önemli olan su tabakasının derinliği, araç hızı, lastiğin profil derinliği ve lastik genişliğidir. Lastik genişliği arttıkça araç su tabakası üzerinde daha kolay kaymaktadır. Araçlardaki yük dağılımı aquplaning olayında bir rol oynamakta ve arkadan yüklü araçlara daha tehlikeli bir durum arzetmektedir. CRASH Testleri Sabit bir engele yüksek bir hızla çarpma durumundaki hasar aynı hızda burun buruna çarpışan araçlardaki hasardan daha büyük olmaktadır.

 

Bunun nedeni hareket enerjisinin karşı araç tarafından yutulmasından ileri gelir. Çarpışmada araçların parçalanması esnasında kinetik enerji yok olmaktadır.Mesela 80 km/h hızla giden bir araçın bir engele çarpması durumunda emniyet kemeri takılı olmayan yolcuların bir binanın 10.katından düşme olayını yaşamış gibi olurlar. Araçların emniyetini arttırmak için; - Uzun bir aks aralığı,alçak bir ağırlık merkezi,uygun bir aks yükü dağılımı öne ve arka stabilisatörler her iki yönde tesir eden gaz basıncı ile doldurulmuş amortisörler, hassas yön verme ve ize sadık frenleme,bütün tekerleklerde elektronik fren kontrolü (ABS sistem) vs...

  Hangi Lastik Markası Iyidir,Lastik Ve Yol,Lastikler Hakkında Bilgi,Yol Ve Lastik
Yorum Ekleyin Yorum Ekleyerek Sizde Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz.
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için tıklayın

mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik
mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik

Güvenlik Kodu Yeni bir güvenlik kodu gösterir

Yükleniyor
İşlem Yapılıyor Lütfen Bekleyin...
© 2011 - 2019 Araba-OTO.Com Her hakkı saklıdır. Sitedeki hiç bir bilgi alıntı yapılamaz. Sitemizde 2. El Araba İlanları, Araba Haberleri, Araba Resimleri, Araba Videoları ve araba hakkında herşeyi bulabilirsiniz. RSS

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!