Araba-OTO.com Ana Sayfa
Araba-OTO.com Ana Sayfa

Yazar ve Yazı Hakkında

Üye Resmi

cicisilin 13.08.2011 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 14674 Araba Puanı Bulunuyor.

cicisilin

cicisilin tarafından 29 Temmuz 2014 Salı tarihinde Araba Haberleri 2014 kategorisine yazıldı.

Sponsor

Sekmeler

 • Üye Resmi

  Bu tablodan sitemizde bulunan içerikler hakkında sayısal verilere ulaşabilirsiniz.

  • Araba Haberleri & Yazı: 1701
  • Araba Terimleri & Sözlük: 244
  • Araba Forum : 36
  • Araba Videoları: 698
  • Araba Resimleri: 3496
  • Araba Yorumları: 423
  • Toplam Üyeler: 184
  • Toplam Yardım Bilgileri: 4
 • Toplam 0 üye ve 747 ziyaretçi çevrimiçi.
  • Beyaz Araba,Karlı Yolda,Tıra Çarpıyor,otomobil durmuyor,ikikere çarptıFord Fusion 2012 Modeli,2012 Detroit Otomobil Fuarında Görücüye Çıktıkarlı yol,buz üstünde drift,kaygan drift,kar tozu drifti,dirift2014,Eylül,Ayı,Hyundai,Otomobil,Kampanyalarıhangi,dacia’nın,Üretimi,duracak?

Üyelerimizden

Üye Resmi

L_K 12.07.2018 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 0 Araba Puanı Bulunuyor.

Anketimize Katılın

Facebook

Yazı Tura Oyunu

Bu oyunu sadece üyelerimiz oynayabilir..Üye Ol
Oyunun mantığı site üzerinde kazandığınız sanal liralarınızı sizin belirlediğiniz bahis oranında arttırmaya çalışmak. Yakında aktif edilecek modifiye araba oyunu için bu sanal liralar ile sanal parçalar alıp modifiye arabanızı toplayabilecek ve başka bir üyenin arabası ile güç yarışına sokabileceksiniz.

Türkiyede Trafikte kadın sürücüler

Türkiyede,Trafikte,kadın,sürücüler,

Aslında en iyisini yapabileceğimiz bir şeyi neden en iyi haliyle yapmıyoruz...

Türkiyede ve Dünyada Kadın Otomobil Sürücüleri Nasıl Araba Kullanılırlar

Hemcinslerimi en çok destekleyen kişilerden biri olmama rağmen günümün 4/2 sini trafikte geçirdiğim ve analizini yapabildiğim için gerçek anlamda bazı kadın sürücülerin trafikteki başarısızlığını,dikkatsizliğini ve kusurlarını konu almak istedim.

 

Her geçen gün yeni otomobil modelleri görmeye başladığımız yollarda kullanmaya çalıştıkları büyük Otomobilleri, dikkatsizlikleri, park etme sorunları ve öngörememeden kaynaklı hataları, sinyalsiz yaşam şekilleri ile kadın sürücülerin bazıları  bizi çileden çıkartabiliyor.

 

Yamuk dikiz aynaları, elbiselerinin hep bir kısmının kapıya sıkışmasıyla, çizgi içine çapraz parklarıyla, farsız yolculuklarıyla belki birazda neşemiz olan kadın sürücüler..

 

Her konuda erkeklerle kafa tutabilen biz kadınlar trafikte neden bu kadar özensiz davranıyoruz peki? Kendimize temizlik ve bakım konusunda dikkat ederken, trafikte etrafımıza baktığımızda neden hep en pis olan bizim Otomobillerimiz?

 

Bunun sebepleri araştırmak için soruyu bazı arkadaşlarıma da yönelttim fakat cevap, ben kötü kullanmıyorumla başladı. Çünkü onlar için sol şeritten sağ şerit hızında gitmek, farsız gece yolculukları, bazen kapatılamayan arka silecek ve çoğunlukla kıvrılan sağ aynayı açmadan ilerlemek normal.

Bazı arkadaşlarım aslında mecbur kalınmasa kullanmayacaklarını söylediklerinde konunun sadece amaç değil araç olduğu kanısına varabiliyoruz. Oysa trafikte önemsiz gibi gelen olan bir olay, arkada gerçekleşebilecek kötü bazı olayların başlangıcı olabilir.

Ülkemizde ehliyet sınavlarındaki eğitimle trafiğe çıkan ve daha önce otomobil kullanma şansı veya isteği olmayan kişilerde bunu daha fazla gözlemleyebiliriz. Aynı ortaokulda öğrendiğin İngilizce ile İngiltere’ye gitmek gibi bir şey bu.

 

Şimdiye kadar okuduklarınızı, erkeklerinde yaptığı dikkatsizlikler olarak yorumluyor olabilirsiniz. Ama kabul etmemiz gereken kadınlar olarak odak noktamızın daha farklı oluşudur.

Otomobil kullanırken aklımızdan geçenler erkeklerinkinden farklıdır. Biz, gece ne giyeceğim, aa ojelerim çıkmış, sevgilim neden hala geri dönmesi gibi tilki fikirlerinde dolaştığını gerçeğini çoğumuz saklayamaz. Bunları düşünürken arkadan gelen motosiklete yol vermeyi hiç düşünmeyiz. Ya da arkadan hızlıca gelen otomobile sol şeridi bırakmayız. Ben güdüsü burada kendini yeniler. Ne var, nereye gideceksin sorusu küstahça aklımızdan geçendir. Bu arada çoktan bizi alakadar eden yol verme kısmının hemen üstüne çıkmış hatta unutmuşuzdur bile.

Bunun gibi sebeplerden dolayı iyi sürücülerin bu tip kadın sürücülere bakışı daha negatiftir.

Bir otomobilin park edilişinden kadın sürücü olduğunu anlayabiliyorsak çok eksiğimiz var demektir.

Oysaki övünülebilecek bir sürücü olmak çok uzak olmasa gerek.

Sadece biraz daha düşünerek otomobilimizi kullanmak yeterli olacaktır. Kadınların, erkek sürücülere göre daha az kazaya karışıyor olması çok iyi sürücü oldukları anlamına gelmez. Türkiye nüfusuna oranla daha fazla erkek sürücünün ehliyeti olduğundan, yani trafikte daha fazla erkek sürücü yer aldığından, istatistiklerde kadınlar daha az kaza yapan şeklinde yer alır.

Bazılarımız okadar kötü ki tahammülümüzü aşırı zorlayabiliyor.

Şimdi okuduklarınızda kendi analizinizi de yapmaya ne dersiniz?

İlk olarak, direksiyonun sol yan tarafında uzun çubuk şeklinde bir kol vardır. Bu kol sinyal koludur. Lütfen fırsat buldukça kullanıp gereksiz durumda kapatalım. Sağ ve sol sinyaller, gideceğiniz tarafı işaret ederken, trafik içinde ise yol hakkı istediğinizi karşı tarafa belirtir. Bizden yol hakkı isteyen sürücülere de bu imkânı tanımak, bir kayıp değildir.

 

Park etme esnasında dar bir alana girerken, otomobilin kafa tarafından değil, geri geri sokmanız çok daha kolay olacağını, hatta çıkarken çok da rahat edeceğinizi hatırlatmak isterim.

Makyaj yapmak için ayarları bozulan aynaların aslında arkadan hızla yaklaşmakta olan başka bir otomobili görmenizi sağlayacağını unutalı epey olmuş olabilir. Tamam, makyaj yaparken bozmuş olabilirsiniz, peki neden sonra aynı yamuklukta bıraktığınızı kendinize dahi açıklayamıyorsunuz belki de. Soldan sağa geçerken olan kazaların çoğu yandaki otomobili fark etmemek geriden gelen otomobili görmemektir. Bunları görmek ve fark etmek için müneccim olmanıza gerek yoktur. Yan aynalar yardımcı olacaktır.

Kafanızı bile oynatmadan doğru ayna ayarları ile gözlerinizi hareket ettirerek arkada olan biteni fark edebilirsiniz. Önceliğiniz, trafikte sürücüleri zor durumda bırakan o  kişinin siz olmaması olmalıdır.

 

Peki, yolun önde kalan kısmında neler oluyor merak etmiyor muyuz? Elimizdeki telefonla belki sosyal medyadan neler olup bittiğini takip etmeye çalışırken, çözülmeyen bir zincirin parçası olmayı istemiş miydik?  Zincirleme kazalarının en büyük sebeplerinden biri Cep telefonu kullanımı gösteriliyor. Bu kazalarda yerimizi alıyorsak, demek ki çoğumuz önde olup bitenden pek haberdar değiliz.

Kadınlar engel tanımaz mı?

Ara yollarda ve site içlerinde de artık sık rastladığımız kasislerden, yavaşlamadan geçmeyi başaranların yine çoğunluğunu kadınlar oluşturmaktadır. Çünkü kadınlar engel tanımaz.  Çünkü kasislerin amacı kontrollü ve yavaş geçiş için değildir. O sizin geç kalmanız için işten ayağınızı kaydırmaya çalışan kişilerce konulmuştur. Oysa o kasis bulunduğu yerde geçiş yapan bir taşıt veya bireye zarar vermemeniz için yavaşlatma önlemi olarak orada bulunmaktadır.Ayrıca kasislerden hızlı geçmek otomobilimizin ileride arızalanmasına sebep olan hasarlar verebilmektedir.

 

Sokak dönüşlerinde nerede dar, nerede geniş açıyla dönebileceğimizi bilemeyişimiz otomobilimizde küçük hasarlara sebep olabiliyor. Sol taraftaki bir sokak girişinde, sokaktan başka bir taşıt çıkabileceğini varsayarak,  geniş bir manevra ile mesafeyi uzatmak sağlıklı olacaktır. özetlemek gerekirse, sola girerken geniş, sağa girerken dar almak olması gerekendir.

Dışarıdan bakıldığında bir kadın sürücü hakkında” bu kadın buraya arabayı sokamaz, bu buradan geçemez, aman abi bu seni görmez” gibi tabirlere kulak kesilmek pekte hoşumuza giden tabirler gibi durmuyor değil mi?

Trafikte daha bilinçli daha özenli ve daha iyi kadın sürücülerin artması trafiği daha çekilir kılacaktır..

Kalabalık şehirlerdeki en büyük sorun olan trafikte kızlı erkekli bir hayat sürüyoruz. Herzaman heryeri güzelleştiren kadınların trafikteki örnek tavırları eminimki en başta çocuklarımız olmak üzere çok kişiye örnek olacaktır. Ben ümitliyim ,umarım sizde öylesinizdir.

  Türkiyede,Trafikte,kadın,sürücüler,
 • haberin resmi

  Splash ve Alto modellerinin yerini alması beklenen Suzuki\'nin yeni küçük modeli Celerio satışa sunuluyor. 2015 başında ...

  10 Aralık 2014 Çarşamba
 • haberin resmi

  Ford Explorer\'in üretime başlamasının 25. yılını modelin yeni versiyonunu Los Angeles Auto Show\'da tanıtarak kutlayaca...

  06 Aralık 2014 Cumartesi
 • haberin resmi

  Aile sedanları artık sıkıcı olamk zorunda değil kanıtı da 2016 Mazda6 Los Angeles Auto Show’un devam ettiği şu günlerde ...

  06 Aralık 2014 Cumartesi
Yorum Ekleyin Yorum Ekleyerek Sizde Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz.
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için tıklayın

mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik
mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik

Güvenlik Kodu Yeni bir güvenlik kodu gösterir

Yükleniyor
İşlem Yapılıyor Lütfen Bekleyin...
© 2011 - 2018 Araba-OTO.Com Her hakkı saklıdır. Sitedeki hiç bir bilgi alıntı yapılamaz. Sitemizde 2. El Araba İlanları, Araba Haberleri, Araba Resimleri, Araba Videoları ve araba hakkında herşeyi bulabilirsiniz. RSS

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!