Kadınların Tasarladığı Volvo YYC Konsepti Araba-OTO.Com 

Araba-OTO.com Ana Sayfa
Araba-OTO.com Ana Sayfa
Yazar ve Yazı Hakkında

Üye Resmi

cicisilin 13.08.2011 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 14674 Araba Puanı Bulunuyor.

cicisilin

cicisilin tarafından 16 Mart 2013 Cumartesi tarihinde Araba Haberleri 2013 kategorisine yazıldı.SponsorSekmeler


 • 
  Üye Resmi

  Bu tablodan sitemizde bulunan içerikler hakkında sayısal verilere ulaşabilirsiniz.

  • Araba Haberleri & Yazı: 1705
  • Araba Terimleri & Sözlük: 244
  • Araba Forum : 40
  • Araba Videoları: 698
  • Araba Resimleri: 3496
  • Araba Yorumları: 460
  • Toplam Üyeler: 208
  • Toplam Yardım Bilgileri: 4
 • Toplam 0 ye ve 302 ziyareti evrimii.
 • 
   Ford Atlas,Pick-Up Oto,Konsept Arabası,Pick-Up Kamyonet,Amerikan ArabasıSkoda,finans’tan,48,ay,vade,fırsatı,Lancia Lancia Flavia Cabrio haberleri,Lancia Flavia Cabrio videoları,Lancia Flavia Cabrio Resimleri,Lancia Flavia Cabrio Özellikleri,Lancia Flavia Cabrio Videosu,Lancia Flavia Cabrio Fotoları,Lancia Flavia Cabrio Duvarkağıdı,Lancia Flavia Cabrio FiyaYeni,Opel,Insignia'nın,Resmi,Detayları,Belli,Oldu!Volvo V40 haberleri,Volvo V40 videoları,Volvo V40 Resimleri,Volvo V40 Özellikleri,Volvo V40 Videosu,Volvo V40 Fotoları,Volvo V40 Duvarkağıdı,Volvo V40 Fiyatı,Yeni Volvo V40 Arabası 6 Martta Cenevre Otomobil Fuarında

yelerimizden

ye Resmi

HalimU 23.11.2014 tarihinde sitemize ye oldu.
Toplam 0 Araba Puan Bulunuyor.Anketimize KatılınFacebook

Yazı Tura Oyunu

Bu oyunu sadece yelerimiz oynayabilir..ye Ol
Oyunun mant site zerinde kazandnz sanal liralarnz sizin belirlediiniz bahis orannda arttrmaya almak. Yaknda aktif edilecek modifiye araba oyunu iin bu sanal liralar ile sanal paralar alp modifiye arabanz toplayabilecek ve baka bir yenin arabas ile g yarna sokabileceksiniz.

Kadınların Tasarladığı Volvo YYC Konsepti

Kadınların arabası,Tasarladığı Volvo,YYC Konsepti,kadınların otomobili

Bir Kadın Arabadan neler bekler nasıl olmasını ister Arabasının Neresine özen gösterir.

Kadınlar Otomobilden çok şey bekler

Araştırmalar, kadın sürücülerin beklentilerini karşılayan Otomobillerin, erkek sürücülerin beklentilerinin bile çok üzerinde olacağını ortaya koyuyor...

Volvo'nun kadınlar tarafından geliştirilen YCC konsept Otomobili...

Gazeteci Levent Köprülünün Kaleme aldığı Kadınların Otomobil Araba Dünyasından Size Bilgiler aslında levent bey için bu yazı zor bir yazı olduğu aşikar kadınları anlamak desek daha doğru olur keza kadınların Dünyasında Araba ne demektir. 

işin özü kadın olmak bir tarafa artık dünyamızda kadınlar için Araba kullanmak eskideki kadın araba süremez deyimini söküp almaya başladı


2004 yılında, yine bu yazıyı yazarken bulunduğum Cenevre'deki Otomobil fuarında Volvo'nun sergilediği ve tamamen kadınlardan oluşan bir takımın tasarlayıp geliştirdiği "YCC-Your Concept Car"
(size saçma gelebilir ama Sizin Konsept Otomobiliniz diye bir çevirisi var),
o dönemde bir hayli ses getirmişti. Ancak 2002 yılında bu projeye onay veren de bir erkekti tabii. Volvo'nun o dönemdeki CEO'su Hans-Olov Olsson, bir grup çalışma arkadaşının bu projeyi kendisine sunduğunu hatırlatırken, "Bu, bizim için de muhteşem bir fırsat. Erkek müşterilerimizi de kaybetmeden, giderek artan kadın müşterilerimize daha fazla konsantre olabileceğiz" demişti. Bir de üzerine şunu eklemişti: "Eminim bu konsept otomobili erkek müşterilerimiz de beğenecek."

"Rengi beni açmadı!"
Projeyi yapan takımın üyeleri de benzer düşüncedeydi... "Sonuçta, kadın sürücülerin beklentilerini karşılayan bir Otomobil yaptığınızda, erkeklerin beklentilerini zaten aşmış olursunuz!" Buradan anlıyoruz ki, kadın tüketicilerin ve sürücülerin bir Otomobilden beklentileri, erkeklerinkinden iki kat daha fazla. Yanlış mı?
Sanırım değil. Bir kere, Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede Otomobil alım kararını, ailede genellikle kadınlar veriyor. Yapılan araştırmalar, henüz tersini kanıtlamadı.

Yine benzer araştırmalar, kadınların Otomobillere daha fazla duygusal yaklaştığını söylüyor. Yani, kadınlara "itici" gelen bir Otomobil, kesinlikle "ceza sahası dışına" alınıveriyor. Duygusal yaklaşımsa, tasarımdan başlayıp aracın rengine varıncaya kadar bir dolu kriterin birleşimi anlamına geliyor.
Şayet eşiniz yahut kız arkadaşınız "Ya, bu otomobilin rengi beni pek açmadı!" derse, bunun, o Otomobile her binildiğinde tekrarlanacak bir cümle olacağını aklınızdan çıkarmayın. Bununla beraber gösterge panelinde rastladığı far ikaz ışığını gördüğünde "Aaaa, papyona benziyor, harika!" diye gülümserse, anlayın ki o otomobil, hanımefendiden "geçer" not almakla kalmamış, gönlünü kazanmıştır.

Otomobil üreticileri, kadınların gönlünü fethetmek için elbette çok kafa patlatıyor, bu bir gerçek. Çünkü ortada net bir tarif ya da araştırma sonucu yok. Çünkü bölgelere, ülkelere göre olduğu gibi, insanlada göre de kriterler değişebiliyor. Kimileri "yuvarlak hatlı", hatta "tombik" kıvrımlara sahip Otomobilleri neredeyse "evlat edinecek kadar" beğenirken, kimileri de erkeksi hatlı, keskin çizgilerle şekillenmiş Otomobilleri beğenebiliyor.

Mesela Türkiye'de kadınlar SUV olarak adlandırılan yerden yüksek modellere hayran olurken, park kolaylığını ön planda tutan kompakt ve küçük hatchback Otomobillere de yakın duruyorlar. Amerikalı kadınlarsa güvenlik donanımları yüksek, bagaj hacmi bir hayli fazla modelleri tercih listesinin üst sıralarına taşıyorlar. Bunun nedeni de özellikle çocuklularsa, ihtiyaçları olabilecek hemen herşeyi ellerinin altında, yani Otomobillerinde bulundurmak istemeleri.

"Ne vereyim ablama?"
Otomatik vites, her ne kadar kadın sürücülerin tercihi gibi görünse de, bal gibi bu konforu yaşamak isteyen erkek sürücü sayısı hiç de az değil. Bununla birlikte kadın sürücülerin otomatik vitesle birlikte "yokuşta kaydırmayan" sistemleri özellikle tercih ettikleri de bir araştırma gerçeği. Özellikle Avrupa ve Amerika'da "patlasa da gidebilen lastik" yani run-flat lastikle donatılmış modeller revaçta. Türkiye'deyse özellikle otomobil kullanmaya yeni başlayacak kadın sürücülerin, "0" km Otomobili tercih ettiği, bunun sadece "moda" olmasından değil, "yolda kalma riskinin azlığından" kaynaklandığını söylemekte yarar var.
Yukarıda bahsettiğim YCC, belki üretime girmedi ama kadınlara yönelik bazı unsurlar, Volvo dahil pek çok üreticiye ilham oldu. Ayrıca artık model gelişiminde daha çok kadın mühendis görev alıyor. Böylece markaların "Ne vereyim ablama?" misali sürekli "Acaba kadın sürücüler ne ister?" diye düşünmesine gerek kalmıyor. Bugün Volvo'nun yanı sıra Ford, Chevrolet ve daha bir çok üreticide kadın mühendis sayısı giderek artıyor.

Gönül okşayan donanımlar
Pratik donanımlar giderek artıyor demiştim ya... Bunlar arasında kolay temizlenebilen ve günün moda renklerine sahip döşeme kumaşları, alışveriş torbası askısı, ön koltuklar arasında daha fazla eşya konulabilecek boşluklar, bagajda eşya filesi ve dahası var...
Kadınların gönlünü okşayan donanımlar bu kadar mı? Hayır!

Örneğin park kolaylığı açısından geri görüş kamerası, ışıklı makyaj aynası, ön yolcu koltuğu tarafında eşya filesi, telefon görüşmelerinde kolaylık olması açısından bluetooth, aracında yedek ayakkabı bulundurmak isteyenlere yönelik bagaj tabanında bölmeler.

Ehhh, sanırım bunları okuduktan sonra gerçekten de kadın sürücüleri memnun edecek bir Otomobil üretmenin, erkekleri haydi haydi tatmin edeceğini anlamak zor olmasa gerek. Çünkü onların küçük detayları bile gözden kaçırmayan, problemlere pratik çözümler geliştirebilen, daha ince düşünceye sahip olduklarını kabul etmemek haksızlık olur, değil mi?
Bu cümle de benim, "gecikmiş Kadınlar Günü hediyem" olsun artık...

Cenevre'de sergilenen bu donanım, biraz ütopik tabii...

  Kadınların arabası,Tasarladığı Volvo,YYC Konsepti,kadınların otomobili
Yorum Ekleyin Yorum Ekleyerek Sizde Grlerinizi Paylaabilirsiniz.
Henz yorum yaplmam.
Yorum yapmak iin tklayn

mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik
mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik

Gvenlik Kodu Yeni bir gvenlik kodu gsterir

Ykleniyor
lem Yaplyor Ltfen Bekleyin...


© 2011 - 2020 Araba-OTO.Com Her hakkı saklıdır. Sitedeki hiç bir bilgi alıntı yapılamaz. Sitemizde 2. El Araba İlanları, Araba Haberleri, Araba Resimleri, Araba Videoları ve araba hakkında herşeyi bulabilirsiniz. RSS

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!