Araba-OTO.com Ana Sayfa
Araba-OTO.com Ana Sayfa

Yazar ve Yazı Hakkında

Üye Resmi

cicisilin 13.08.2011 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 14674 Araba Puanı Bulunuyor.

cicisilin

cicisilin tarafından 05 Kasım 2011 Cumartesi tarihinde Araba Haberleri 2012 kategorisine yazıldı.

Sponsor

Sekmeler

 • Üye Resmi

  Bu tablodan sitemizde bulunan içerikler hakkında sayısal verilere ulaşabilirsiniz.

  • Araba Haberleri & Yazı: 1701
  • Araba Terimleri & Sözlük: 244
  • Araba Forum : 36
  • Araba Videoları: 698
  • Araba Resimleri: 3496
  • Araba Yorumları: 423
  • Toplam Üyeler: 183
  • Toplam Yardım Bilgileri: 4
 • Toplam 0 üye ve 1103 ziyaretçi çevrimiçi.
  • 2014,Chevrolet Impala,LT, LTZ,Review, Ford Focus ST,First Drive,inceleme,araba,Chevroletkaza,araba kaza,büyük kazalar,araba hasarsilindir gömleği,nedir,silindir nasıl olur,silindir nerde olurChevrolet,Mart,Ayı,Kampanyası,İndirimlerle,Devam Ediyor,araba,otomobil,cazip,fiyatlar2011,Cadillac Escalade,ESV McDonald,GMC,Cadillac video

Üyelerimizden

Üye Resmi

eray 15.01.2013 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 0 Araba Puanı Bulunuyor.

Anketimize Katılın

Facebook

Yazı Tura Oyunu

Bu oyunu sadece üyelerimiz oynayabilir..Üye Ol
Oyunun mantığı site üzerinde kazandığınız sanal liralarınızı sizin belirlediğiniz bahis oranında arttırmaya çalışmak. Yakında aktif edilecek modifiye araba oyunu için bu sanal liralar ile sanal parçalar alıp modifiye arabanızı toplayabilecek ve başka bir üyenin arabası ile güç yarışına sokabileceksiniz.

Kurban Bayramında Yollara Çıkacak Olan Tatilcilere Trafik Tehlikesi Uyarısı

Kurban Bayramında,Yollara Çıkacak Olan Tatilcilere,Trafik Tehlikesi Uyarısı

İstatistikler bu bayramda da 100'e yakın şahsın trafik kazalarında yaşamını yitirmesi ihtimalini işaret etmekte! Trafik kazalarında son senelerde yaşanan azalışa karşın, bayram tatilleri, tatil ya da ziyaret niyetiyle şehirlerarası trafiğe çıkan vasıta rakamının çoğalması ve dikkatsizlik, yorgunluk gibi sebepler yüzünden trafik kazalarının çoğaldığı dönemler olarak ilgi çekmekte.

Emniyet genel müdürlüğü'ne göre geçen ramazan bayramı, bu konuda son 6 yılın en kanlı bilançosuna sahip. 9 günlük ramazan bayramı tatilinde 172 şahıs yaşamını yitirdi, tahmini 1000 şahıs de yaralandı. ülkemiz kapsamında son 6 yıldaki ramazan bayramı tatillerinde 691, son 5 yıldaki kurban bayramı tatillerinde ise 553 olmak üzere toplam 1244 şahıs trafik kazalarında yaşamını yitirdi. Bayramın süresine göre ölüm ve yaralanma sayılarının değiştiği gerçeğini de sergileyen istatistikler, trafik kurallarına uyulmadığı takdirde önümüzdeki 5 günlük kurban bayramı tatilinde de 100'e yakın şahsın trafik kazalarında yaşamını kaybetme ihtimalini işaret etmekte.
Kurban Bayramında Yollara Çıkacak Olan Tatilcilere Trafik Tehlikesi Uyarısı
Kazaların yüzde 62'si tek araçlı olarak gerçekleşti

Emniyet genel müdürlüğü trafik hizmetleri başkanlığı'nın geçen ramazan bayramı tatilinin ilk altı gününden elde etmişolduğu istatistiklere göre, kazaların yüzde 38'i yerleşim bölgeleri dışında, yüzde 25'i ise yerleşim merkezlerinde gerçekleşti. Kazaların yüzde 62'si tek araçlı olarak gerçekleşirken, 2 vasıtanın karıştığı kazaların oranı % 35 oldu. Polisin incelemelerine göre, ölümlü kazalara en çok sürücülerin çok fazla hız yapıyor olması neden oldu. Trafik kazalarının yüzde 44'ü, "sürücülerin araçların hızını, yol ve hava şartlarına uydurmamak veya dönemeçlere, kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmaması" sebebiyle yaşanırken, öteki kaza sebepleri olarak "şerit ihlali" oranı % 11, "arkadan çarpma" yüzde 10, "doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapmanın" da % 10 nispetinde olduğu saptandı.

Kazalardan korunmak olası

Türkiye'de can ve mal kayıplarına sebep olan en önemli sorunlardan biri bulunan trafik hususunda koruyucu tedbirde bulunulması ve sorumluluk bilincinin geliştirilebilmesi niyetiyle toplumda algıda etkinlik yaratmak için yaşama geçirilen trafikte sorumluluk hareketi projesi, bu kurban bayramı sebebiyle sürücüleri itinalı ve mesul olmaya davet etmekte. Trafikte sorumluluk hareketi kapsamında emniyetli sürüş ve kaza önleme hususunda eğitim vermekte olan uzmanlara göre, basitçe tedbirler ile hem rahat seyahat yapmak ve hem de trafik kazalarından korunmak olası;

Vasıtanın muayenesi ve bakımı tam olsun

Yola çıkmadan evvela aracınızın bakımlarını yaptırın, muayenesinin zamanının geçmediğinden kuşkunuz kalmasın.
Lastiklerinizin hava basıncını ve durumunu, vasıtanın aksamlarını ( Hız, yakıt göstergeleri, airbag göstergeleri vs. ) Bütün luzumlu malzemeleri ( İlk yardım çantası, yangın söndürme tüpü ve üçgen reflektörleri ) Kontrol altında tutun.
Gideceğiniz güzergâhtaki yol çalışmaları konusunda evvelden bilgi edinin.
Giysilerinizin olabildiğince rahat ve hafif olmasına itina gösterin.
Pedalları hissedebileceğiniz ince tabanlı ve rahat ayakkabılar tercih edin.

Emniyet kemeri ölüm riskini yüzde 50 azaltıyor

Hem önde, hem arkada otururken emniyet kemerinizi kesinlikle takın. Trafik kazalarında yanlızca emniyet kemeri kullanmak ölüm olasılığını yüzde 50, ağır yaralanma olasılığını ise yüzde 45 azaltıyor. Ölümlü kazalarda emniyet kemeri takanların yüzde 25'i kazayı hiç zarar görmeden atlatıyor. Takmayanlarda bu oran yanlızca yüzde 6.3.
Hız sınırlarına uyun. Saatte 30 kilometre hızla yapılan bir trafik kazası ile saatte 80 kilometre hızla yapılan bir kaza arasında ölüm riski 20 kat daha çok.
Vasıta içerisinde dikkatinizi dağıtacak, görüşünüzü kapatacak eşyalar bulundurmayın, bütün eşyaları sabitleyin.
Sollama kurallarına uyun. Trafikteki ölümlü kazaların yüzde 30'u kusurlu sollamadan kaynaklanıyor.

Uykusuz vasıta kullanmak alkol almış gibi etkiliyor

Her 2 saatlik sürüşten sonrasında kesinlikle 15 dk mola verin. 17 saat uykusuz kalan bir sürücünün kaza yapma olasılığı 150 promil alkol ile direksiyon başına geçen sürücüyle aynı.
Yoğunluk, kaza ya da yol çalışması sebebiyle meydana gelen konvoylarda ya da feribot girişlerindeki beklemelerde sakinliğinizi koruyun. Yol konsantrasyonunuzu bozmayın.
Gevşek malzemeli zemini bulunan yollarda ( Mıcır ve bunun gibi serbest malzeme ) Apansız fren ve direksiyon hareketlerinden kaçının, hızınızı azaltın.
Seyir halinde takip mesafenizi kesinlikle koruyun. Yağmurda hızınızı düşürün ve takip mesafesini arttırın.
Kısa farlarınızı kesinlikle yakın.
Bütün trafik işaretlerine, işaretçilerine ve kurallarına uyun.
Eve dönüş seyahatinizi son günün son saatlerine bırakmayın

Bebek koltuğu yaşam kurtarıyor

Çocukların kesinlikle çocuk koltuğu ile yolculuk etmesini sağlayın. Ülkemizde 1 Haziran 2010'dan bu yana boyu 135 santimetrenin ve ağırlığı da 36 kilogramın altındaki çocukların, çocuk güvenlik koltuğunda yolculuk mecburiyeti bulunmakta.
Çocuk güvenlik koltuğunun kullanımının mecburi olduğu ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölüm oranları yüzde 3'e ilerlerken, kanuni mecburiyet olmayan ülkelerde ise bu oran yüzde 46'lara çıkıyor.

  Kurban Bayramında,Yollara Çıkacak Olan Tatilcilere,Trafik Tehlikesi Uyarısı
 • haber resmi

  Güvenlik alanında sektörde çıtayı her zaman yukarılara taşıyan, bu kapsamda araç kullanıcılarının ve müşterilerinin güve...

  10 Temmuz 2014 Perşembe
 • haber resmi

  Otomobil tasarımları git gide uçuk şekiller almaya başladı. Jaguar XK-1'de bunlardan biri oluyor.  1954 yıllarında 24 sa...

  21 Nisan 2013 Pazar
 • haber resmi

  Ford, popüler modeli Focus'un 2015 Sedan versiyonunun basın tanıtımını gerçekleştirdi. Ford, geçen ay tanıttığı yeni Foc...

  12 Nisan 2014 Cumartesi
Yorum Ekleyin Yorum Ekleyerek Sizde Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz.
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için tıklayın

mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik
mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik

Güvenlik Kodu Yeni bir güvenlik kodu gösterir

Yükleniyor
İşlem Yapılıyor Lütfen Bekleyin...
© 2011 - 2018 Araba-OTO.Com Her hakkı saklıdır. Sitedeki hiç bir bilgi alıntı yapılamaz. Sitemizde 2. El Araba İlanları, Araba Haberleri, Araba Resimleri, Araba Videoları ve araba hakkında herşeyi bulabilirsiniz. RSS

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!