Araba-OTO.com Ana Sayfa
Araba-OTO.com Ana Sayfa

Yazar ve Yazı Hakkında

Üye Resmi

yadigar 11.06.2011 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 170 Araba Puanı Bulunuyor.

yadigar

yadigar tarafından 21 Temmuz 2011 Perşembe tarihinde Araba Haberleri 2012 kategorisine yazıldı.

Sponsor

Sekmeler

 • Üye Resmi

  Bu tablodan sitemizde bulunan içerikler hakkında sayısal verilere ulaşabilirsiniz.

  • Araba Haberleri & Yazı: 1697
  • Araba Terimleri & Sözlük: 244
  • Araba Forum : 18
  • Araba Videoları: 698
  • Araba Resimleri: 3496
  • Araba Yorumları: 365
  • Toplam Üyeler: 129
  • Toplam Yardım Bilgileri: 4
 • Toplam 0 üye ve 449 ziyaretçi çevrimiçi.
  • Trafik ve Çevre Bilgisi,Hakkında Bilgiler,işaretlerFiat,Mayıs,ayında,Büyük,Değişime,imza,atıyorCitroen C-Elysee 1.6,HDi ExclusiveKadınların arabası,Tasarladığı Volvo,YYC Konsepti,kadınların otomobiliNissan,Leaf Elekrikli,Yarış Arabası,süper Modifiye,test Edildi

Üyelerimizden

Üye Resmi

HARİS426 22.07.2013 tarihinde sitemize üye oldu.
Toplam 4 Araba Puanı Bulunuyor.

Anketimize Katılın

Facebook

Yazı Tura Oyunu

Bu oyunu sadece üyelerimiz oynayabilir..Üye Ol
Oyunun mantığı site üzerinde kazandığınız sanal liralarınızı sizin belirlediğiniz bahis oranında arttırmaya çalışmak. Yakında aktif edilecek modifiye araba oyunu için bu sanal liralar ile sanal parçalar alıp modifiye arabanızı toplayabilecek ve başka bir üyenin arabası ile güç yarışına sokabileceksiniz.

Araç lastiklerinin kullanılması ve bakımı

lastik,araç lastiği,lastiklerin saklanması,lastiklerin bakımı

Bir aracın en önemli parçalarından birisi lastiklerdir. Lastikler aracın performansını yola yansıtırlar. Aracın güvenle yol almasında lastiklerin önemi büyüktür. Lastikler fren mesafesini etkilerler, aracın güvenli bir mesafede durmasını sağlarlar.

Lastiklerin dış görünüşü bazen atlatıcı olabilir. İlk bakışta sorunsuz gibi görünen lastikler zamanla sertleşip işlevini kaybeder. Fren mesafesini uzatır. Zemin kavraması azalır ve virajlarda savurabilir. Patinaj yapar ve gereksiz motor gücü oluşumuna haliyle yakıt tüketimi artımına sebep olur.

Lastiklerin Saklanması

Lastikleri saklarken klasik eşya saklama yöntemleri kullanılır. Lastikler güneş ışığından korunmalı, oda sıcaklığında, su ve nemden, buhardan uzak mümkünse şayet bir torba içinde saklanmalıdır. Lastiklere jant takılı ise yatık ve üst üste istiflenerek, eğer jant takılı değilse dik ve yan yana istiflenerek saklanmalıdır.

Lastikleri Değiştirme Zamanı

Araç lastikleri 5 yılı aştıklarında değiştirilmesi gerekir. 5 yılı aşkın kullanım sürelerinde lastikler mutlaka sertleşirler. Kullanılmayan lastikler ise düzgün koşullarda saklansa dahi 10 yılı aştıysa kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Lastiklerin üretim tarihleri sağ veya sol tarafında hafta ve yıl olarak yazar. Mesela 33/2011 yazan üretim tarihi 2011 yılının 33. haftası demektir.

Lastiklerin kilometre olarak ömürleri kullanım şekillerine, yol koşullarına ve iklim koşullarına göre değişmektedir. Kötü yollarda, sıcak havalarda, süratli olarak kullanılan araçların lastikleri çok daha hızlı yıpranır. Örneğin araba yarışlarında araçların lastikleri birkaç kez değiştirilebilir.

Lastiklerde Fren Mesafesi

Lastiklerde fren mesafesi de duruma göre değişiklik gösterir. Bu mesafe 8 metre ve katlarıdır. Araç 50 km. hız ile giderken asfalt ve kuru zeminde fren mesafesi yaklaşık 8 metredir. Islak zeminde 16, karlı zeminde 32, buzlu zeminde 64 metreye kadar çıkar. Normal durumlarda lastiklerde fren mesafesi yolun zeminine, ıslak, kuru, buzlu ve karlı olmasına göre değişmekle beraber, lastiğin aşınma durumuna, hava basıncına ve sertleşme derecesine göre değişir.

  lastik,araç lastiği,lastiklerin saklanması,lastiklerin bakımı
 • haber resmi

  BMW, 2 serisi Active Tourer M Sport'u tanıttı. BMW geçen ay resmi tanıtımını yaptığı 2 serisi Active Tourer modelinin M ...

  12 Nisan 2014 Cumartesi
 • haber resmi

  Piyasaya çıkacak yeni otomobillere bakarak, yeni yılda pazarın nasıl bir gelişim göstereceğini biraz daha 'rahat' kavray...

  10 Ocak 2013 Perşembe
 • haber resmi

  Renault Otomobillerinden Olan Latitude Modeli 2013 fiyatları ile karşınızda Renault Latitude geniş iç mekanıyla, üst sın...

  14 Mart 2013 Perşembe
Yorum Ekleyin Yorum Ekleyerek Sizde Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz.
Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için tıklayın

mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik
mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik

Güvenlik Kodu Yeni bir güvenlik kodu gösterir

Yükleniyor
İşlem Yapılıyor Lütfen Bekleyin...
© 2011 - 2018 Araba-OTO.Com Her hakkı saklıdır. Sitedeki hiç bir bilgi alıntı yapılamaz. Sitemizde 2. El Araba İlanları, Araba Haberleri, Araba Resimleri, Araba Videoları ve araba hakkında herşeyi bulabilirsiniz. RSS

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!